İçeriğe geç

Yola çıkmazsan yola çıkanları seyredersin

“Sular hep aktı geçti,

Kurudu vakti geçti,

Nice han, nice sultan,

Tahtı bıraktı geçti,

Dünya bir penceredir,

Her gelen baktı geçti…”

Yunus Emre

Bu dünya da hepimizin bir rolü var. Her insan kendi hikayesinin başrolü olduğunu bilerek yaşayabilirse yaşamına daha fazla anlam katabilir. Yaşam biricik tekrarının garantisi yok! Başrolünüzü başkasına vermeyin… Bu dünyayı seyredip gideceğiz belki ama neden fark yaratmak adımızı yaşatmak ve bir parça daha anlam katmak için çaba sarf etmeyelim ki!

Harekete geçip fayda sağlayıcı gücümüzü gösterebiliriz. Kendisi ile barışan ve gücünü fark eden insanlarda kendisine, doğaya ve topluma daha saygılı ve faydalı gerçek İNSAN’ı görebiliyoruz.

Harekete geçmemizi sağlayacak motivasyon önerileri;

  • Erteleme hakkını kullan; Acil olmayan ve sizi ilk adımlarınızda zorlayacak işler varsa onları erteleyebilirsiniz.
  • Aceleci olma; Hızlı olmalısınız ama bu hız kesinlikle zamanlama, planlama ve hedef koyma konuları ile birleşmelidir. (acelecilikten kaynaklanan hatalara sebep olmamalıdır.)
  • Parçala, böl, yönet; Büyük resmi görün fakat o resme giden yolda kendinize küçük parçalara bölünmüş hedefler koyun. Gerçekleştirdiğiniz her hedef sizi daha da güçlendirecektir.
  • Kendini şarj et; Hedef güzeldir ama hedefe giden yol daha güzeldir. Hedefe giden yolda yorulup vazgeçmemek ve her anın tadını çıkarmak da önemlidir.Bazen zorunlulukları bir kenara bırakıp, kendinizi akışa bırakmaya yönlendirmeniz gerekir. Bu şekilde kendinizi şarj ederek, işinize ve hedeflerinize çok daha motive şekilde dönebilirsiniz.
  • Süreçte kaybolmayın; Bazen kendinize ve yaptığınız işe dışarıdan bakmalısınız. Kendinizi andan soyutlayıp, Ne yapıyorum? Ne yapmak istiyordum? Doğru yolda mıyım? soruları ile yönünüzü tekrar bulabilir, hayat amacınıza, hedefinize odaklanabilirsiniz.

Yaşamda seni daha güçlü kılacak gerçekleri bilerek yol alırsan yolculuğun da kolaylaşacaktır.

Bazen bazı şeylere olduğundan daha fazla anlam yükleyebiliriz.

Bir daha düşün gerçekten o anlamı hak ediyor mu? “O insan gerçekten senin vazgeçilmezin mi? Bunu hak ediyor mu?, O elbiseyi almak, o sigarayı içmek, o işe girmek ne kadar önemli?”

Ne yaparsan yap herkesi mutlu edemezsin bunu unutma!

Sana doğru gelen seçimleri yap ve yoluna devam et, sana inananlar seninle gelecektir, gelmek istemeyenlerin her zaman bir bahanesi vardır.

İlahi sistemin sana bir borcu yok!

Oturduğun yerden onun şusu var bunun busu var? Vayy efendim o elinden altın tepsi ile doğmuş, O da çok şanslıymış gibi cümleleri hayatından çıkar. Herkesin sınavı kendisiyle, o aman da aman dediklerinin ne dertleri var kim bilir? Belki de hiç derdi yok! Ne güzel… Bu da bizi ilgilendirmez… Hayıflanarak boşa geçirecek zamanımız yok!

Sen yeteneklisin evet… Ama oturduğun yerden kalkmayı harekete geçmeyi bilmezsen yeteneklerinde seninle birlikte oturmaya devam eder. Harekete geç! Yeteneklerinin tozlu sandıkların altında kalmasına izin verme… Kendini de küflendirme.

İç motivasyonunu bul, birilerinin seni cesaretlendirmesini bekleme… Kalk! kendini ve diğerlerini cesaretlendir.

Kaynak

1000kitap.com/kitap/yunus-emreden-secmeler

www.milliyet.com.tr/pembenar/harekete-gecmemizi-saglayacak-5-motivasyon-yontemi